Tort, balony i fajerwerki

Tort, balony i fajerwerki Jedn± z wielu niespodzianek, jakie przygotowały Słubice dla uczczenia 750 urodzin Frankfurtu, był ogromny tort, który w sobotę 12 lipca, w czasie jarmarku miast partnerskich, rozdawał mieszkańcom burmistrz Ryszard Bodziacki Przepyszny śmietankowy tort przygotowała słubicka cukiernia państwa Szczerbińskich. Na metrze kwadratowym ciasta widniał napis 750 urodziny, a podziału gigantycznego tortu dokonywał sam burmistrz, częstuj±c mieszkańców Frankfurtu, przechodz±cych obok słubickiego stoiska.
      Frankfurtczycy byli zaskoczeni niespodziank±, dziwi±c się że tort jest rozdawany za darmo. - mówi burmistrz R. Bodziacki.
      Natychmiast przy stoisku zgromadził się tłum chc±cych skosztować wypieku, choć w tym samym czasie na stoisku obok, Witebsk częstował chlebem ze smalcem i rodzim± wódk±, grała też ludowa białoruska kapela.

      Stoisko Słubic przyci±gało klientelę nie tylko tortem i słodkościami, ale przede wszystkim ciekawym wystrojem. Rozdawane baloniki i kolorowe foldery rozchodziły się jak świeże bułeczki. Pojawiało się tu wielu Niemców, którzy przed wojn± mieszkali na terenach polskich. Dzieci zajadały się ciasteczkami. Tymczasem wystawiaj±cy się obok Gorzów wypadł dość blado. Przez pewien czas stoisko było nawet całkowicie zamknięte.

      Nasza współpraca z Frankfurtem jest bardzo intensywna. Nie mogło nas zatem zabrakn±ć wśród wystawiaj±cych się miast partnerskich. A że zainteresowanie stoiskiem i ofert± miasta było spore, to należy się przede wszystkim cieszyć. - komentował burmistrz Bodziacki. Od rana w sobotę na ustawionej tuż obok jarmarku scenie prezentowały się zespoły muzyczne i taneczne miast partnerskich Frankfurtu. Około 12 pojawiły się słubickie zespoły działaj±ce przy SMOK-u, a po południu zagrała słubicka rockowa kapela Pozew.Zjedzony most

Tortem, w kształcie mostu ł±cz±cego Słubice i Frankfurt, częstowali w sobotę mieszkańców pogranicza marszałek lubuski Andrzej Bocheński, wojewoda Stanisław Iwan i premier Brandenburgii Manfred Stolpe. Chwilę pó?niej dokonali otwarcia święta regionu lubuskiego.
Dzień Województwa Lubuskiego zorganizowano po raz pierwszy. Na pomysł wpadł burmistrz Słubic Stanisław Ciecierski. W Słubicach przez cały dzień lokalne zespoły prezentowały dorobek kulturalny lubuskich powiatów. Koncert grupy folklorystycznej z Senegalu zainaugurował XIX Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny.

      Oficjalnego otwarcia święta dokonali po południu A. Bocheński, St. Iwan i M. Stolpe. Spotkali się oni przy 120-metrowym stole, na granicznym moście. To tutaj głównie świętowali mieszkańcy. Premier Stolpe wyznał, że torty jada wprawdzie rzadko, bo to prawdziwa bomba kalorii, ale dzisiaj sobie nie odmówi.
Ks. biskup Adam Dyczkowski
, który towarzyszył władzom wojewódzkim, poprzestał na wypiciu kawy. Dzisiejsze spotkanie to także doskonały moment, żeby podzielić się z przyjaciółmi dobr± nowin±, że województwo lubuskie ma już swój herb i flagę - stwierdził A. Bocheński i wręczył je premierowi Brandenburgii.

      Tort długości 130 cm, waż±cy 50 kg, przygotował zakład cukierniczy Szczerbiński. Robiono go tydzień, ponieważ, jak mówi Radosław Szczerbiński, bardzo pracochłonne było wykonanie elementów dekoracyjnych z cukru. Słodkie dzieło degustuj± Andrzej Bocheński (pierwszy z lewej) i Manfred Stolpe (drugi z lewej)Wydarzenia

Pierogi

Pierogi ruskie nie pochodz± - wbrew powszechnemu przekonaniu – z Rosji. Ojczyzn± tego dania jest dawna Ru¶ Czerwona – a więc tereny dzisiejszej Ukrainy i Polski. Co ciekawe, Ukraińcy nazywaj± je... pierogami polskimi. Oferujemy pierogi ruskie, z kapust± i grzybami, z miesem... Sedecznie zapraszamy i życzymy smacznego.

Jagodzianki

Jagodzianki to jedne z najpopularniejszych reprezentantek sezonowych smakołyków. Zajadaj± się nimi ludzie w każdym wieku. Niektórzy piek± bułeczki w swoich domach, inni przegl±daj± oferty cukierni. Każdy korzysta z darów natury, jak tylko może.